top of page
Search

FHSI Classic 2023 MVP's & All Tournament Team


Photo of Logan Bevis by Eric Steiner


The 2023 FHSI Classic featured many standout performances across 36 games. The Florida League would like to recognize the following individuals:


Jalen Foxx, Seminole High School - Tournament Most Valuable Player

9-14 (.643 AVG), 5R, 4-2B, 4RBI, SB, .929 SLG, .667 OBP)

Foxx was the key to Seminole's 3-1 record on the week, leading his team to victory over three quality programs in Deltona, South Fork and East River. Foxx hit leadoff and had three hits in three games on the week and created more than 8.5 runs which was second best of all players. He led the tournament in extra-base hits with four doubles and his defense in center field held down opposing offenses.


Oscar Hernandez, Montverde Academy - Tournament Most Valuable Pitcher

7IP, 0H, BB, 7K

Hernandez stepped up when Montverde Academy needed him most by hurling a No-Hitter with seven strike-outs against Seminole High School to help propel his team into the Championship bracket. In fact, he nearly threw a perfect game as he only allowed one walk to the third batter of the game. His performance was the best of a masterful performance on the mound by the eventual tournament Champion Montverde Academy who only needed five pitchers the entire week.


All Tournament Team - Position Players

Ryley Chapman, Lake Howell (8-11, .730 AVG, 5R, 2B, 2-3B, RBI, 1.932 OPS)

Lukas Buckner, Farragut (7-10, .700 AVG, 5R, 6RBI, 2SB, 1.527 OPS)

Logan Saake, Martin County (8-12, .670 AVG, 5R, RBI, 1.400 OPS)

Jalen Foxx, Seminole (9-14, .643 AVG, 5R, 4-2B, 4RBI, SB, 1.596 OPS)

Nick DeGeorge, West Orange (7-11, .640 AVG 2B, 3B, 4 RBI, 1.642 OPS)

Gavin Brewer, Farragut (.560 AVG, R, 3 RBI, .556 OBP)

Brennon Seigler, Farragut (8-14, .570 AVG, 2B, 3B, 3 RBI, 1.386 OPS)

Christian Sheffield, Tampa Prep (.560 AVG, 3-2B, 2 RBI, 1.556 OPS)

Austin Boyd, Lake Howell (8-15, .530 AVG, 3R, RBI, 2SB, .563 OBP)

Michael Delph, Farragut (.500 AVG, 4R, 2B, 5 RBI, 2SB, 1.138 OPS)

Riley Jackson, Eau Gallie (.500 AVG, 2R, HR, 3 RBI, 2SB, 1.443 OPS)

Ellis Gleed, Farragut (.500 AVG, 2R, 2B, 3 RBI, 1.121 OPS)

Connor MacMillan, University (.500 AVG, 5R, 2SB, 1.227 OPS)

Matt Sauser, University (.460 AVG, R, 2B, 3 RBI, SB .462 OBP)

Grant Marshall, University (.460 AVG, 3R, 4 RBI, .500 OBP)

Eli Buffaloe, Timber Creek (.460 AVG, 5R, RBI, 2SB, .571 OBP)

Cael Reish, Montverde Academy (.460, 7R, 3 RBI, SB, .571 OBP)

Edwin Garriga, Montverde Academy (.460 AVG, 2R, SH, .538 OBP)

Kyle Wilhelm, Clearwater (.440 AVG, 2R, RBI, 2SB, .583 OBP)

Wes Cimperman, Martin County (.440 AVG, 4R, RBI, .500 OBP)

Emory Capps, South Fork (.430 AVG, R, .692 OBP)

Nick Stagg, Treasure Coast (.400 AVG, R, 2RBI, .455 OBP)

Jett Johnston, Farragut (.400 AVG, 6R, 2-2B, HR, 5 RBI, 1.362 OPS)

Corey Moore, Clearwater (.400 AVG, 3R, 3 RBI, .455 OBP)

Anthony Cole, Montverde Academy (.400 AVG, 4R, 3-2B, 6 RBI, 1.271 OPS)

Jayden Holder, Tampa Prep (.380 AVG, 3R, 3B, RBI, 1.240 OPS)

Charlie Bozeman, Farragut (.380 AVG, 5R, 2-3B, 3 RBI, 1.490 OPS)

AJ Goytia, Montverde Academy (.360 AVG, 6R, 2-2B, 3B, 3 RBI, 1.315 OPS)

Timothy Scott, Timber Creek (.360 AVG, 2R, 6 RBI)

Nick Upperman, Seminole (.360 AVG, 3R, 2B, 3 RBI, .417 OBP)

Carter Smith, Lake Howell (.360 AVG, 4R, 2 RBI, .500 OBP)

Josh Dexter, Eau Gallie (.333 AVG, 3R, 2B, 3B, 3 RBI, .467 OBP)

Ryan Foscolo, Hagerty (.333 AVG, 2R, 3-2B, 4 RBI, .916 OPS)

Conner Wiggins, South Fork (.333 AVG, R, 3B, 4 RBI, .385 OBP)

Eric Correa, Montverde Academy (.333 AVG, 2R, 4 RBI, .429 OBP)


All Tournament Team - Pitchers

Oscar Hernandez, Montverde Academy (7IP, 0H, BB, 7K)

Garnier Abreu, Deltona (7IP, 3H, 4BB, 3K)

Nick Batoff, Tampa Prep (7IP, 4H, 2BB, K)

Kyle Peterson, Treasure Coast (7IP, 2H, 9K)

Brayden Toro, Hagerty (2G, 6.1IP, H, BB, 5K)

Bryce Carter, Seminole (6.1IP, 4H, BB, 13K)

David Morrissey, Eau Gallie (6IP, 3H, 2BB, 7K)

Andrew Little, Seminole (6IP, 4H, 2BB, 7K)

Conner Mulready, Timber Creek (5.1IP, 2H, 3BB, 3K)

Jack Garvey, Montverde Academy (5IP, 1H, BB, 4K)

Tate Maroth, West Orange (5IP, 1H, 2BB, 7K)

Logan Bevis, Montverde Academy (2G, 6IP, 6H, 0BB, 7K, SV)

Matt Misiti, Lake Howell (5IP, 2H, 2BB, 8K)

Mason Cheatham, Atlantic (2G, 5IP, 4H, 2BB, 8K)

Michael O'Hanlan, Clearwater (5IP, 0H, BB, 7K)

Carson Lietz, Eau Gallie (2G, 5IP, 3H, 3BB, 3K)

Michael Delph, Farragut (4IP, 0H, 2BB, 9K)

Nick Caso, West Orange (4IP, H, 3BB, 6K)

Ashton Sulack, Farragut (4IP, H, 2BB, 8K)

Steve Perez, South Fork (3.1IP, 3H, 0BB, 2K)

Elijah Syrkus, Eau Gallie (3.1IP, 0H, BB, 4K)

John Romanoski, Timber Creek (2G, 7.2IP, 5H, ER, BB, 5K)

Matthew Chase, Deltona (7IP, 6H, 0BB, 3K)

Cody Bennin, Martin County (7IP, 6H, ER, BB, 9K)

Ben Shapiro, Seminole (2G, 6.2IP, 4H, BB, 7K, SV)

Jeremiah Stewart, Hagerty (6.1IP, ER, H, BB, 6K)

Garrett Baumann, Hagerty (4.2IP, ER, BB 6K

Matthew Heyl, Montverde Academy (2G, 7IP, 12K, W in Championship Game)

Eli Fleming, Hagerty (3IP, H, BB, 7K, SV)


2 Way Players

Logan Zavala, Treasure Coast (.380 AVG, R, 2 RBI, 1.083 OPS |7IP, 2H, 0BB, 6K)

Devan Tupper, University (.500 AVG, 2R, HR, 4 RBI | 2.2IP, 0H, BB, 5K)



1,062 views

Recent Posts

See All

FHSI Showcase Friday Schedule

The schedule for Friday March 24 will be as follows: 8:45am - Coral Springs (home) vs Pembroke Pines Charter 11:15am - West Boca (home) vs Flagler Palm Coast 1:45pm - IMG (home) vs Western CHAMPIONSHI

bottom of page